Another FOAM Cup is in the books!

A big thanks to to all who helped with this year’s FOAM cup.
Pete Polczynski, Mac Butcher and Gary Elliot knocked out the check-in of the entries in just 2 days!
Chris Mackechney did a fantastic job as Head Steward (as she always does).
We had our core group of judges ready on a minutes notice to step in if needed and the Red Earth Brewers have become a part of the FOAM Cup family, coming up every year in force to help judge. The Stillwater Brewers League is also part of our reliable judging pool. For the first time in awhile we had help from Kansas City, plus we had a judge, Shawn Miller, drive down from Cheyenne Wyoming drive down to help!

The banquet was a lot of fun and is always a great way to end FOAM Cup. I would have liked to see more fellow FOAMers attend the banquet. For those who didn’t make it I highly recommend you go next year. The chance to visit with other homebrew clubs is rare and you’re missing out.

In summary, we had 18 medals from FOAM members beating the Red earth brewers (14 medals) the Kansas City Bier Meisters (11 medals) and Stillwater Brewers league (2 medals)

Congratulations to all the winners!!

To recap, here’s a list of the medal winners.

BOS – FOAM Cup 2018

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jeff Landers The Anti Neipa- Cause Haze Kills German Leichtbier Urban Knaves of Grain
2nd Matthew Berkey Forty Eighters’ Weissbier Weissbier Kansas City Bier Meisters
3rd Tom Roan Red Ninja Experimental Beer Prairie Homebrewing Companions

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Burt Renard Blind Date Fruit and Spice Mead Red Earth Brewers

Winners – FOAM Cup 2018

Table 1: Standard American and Czech Lager (19 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st David Thompson 1 Cream Ale Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd David Johnson Cream Ale 3-18 Cream Ale Red Earth Brewers
3rd Jeff Muse Fizzy Yellow Beer Cream Ale St. Louis Brews

Table 2: International Lager (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Luke Hadsall Sexy Privet International Amber Lager Red Earth Brewers
2nd Mac Butcher Ipl Or Pil(S)? International Pale Lager Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]

Table 4: Pale Malty European Lager and Beer (22 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jeff Landers The Anti Neipa- Cause Haze Kills German Leichtbier Urban Knaves of Grain
2nd David Byer Bohemian Helles Munich Helles Mountain Ale and Lager Tasters (MALT) [NC]
3rd Trey Lovelace Festbier Festbier Carolina Brewmasters
HM Peter Polczynski Kidney Flusher German Exportbier Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]

Table 6: Amber Malty European Lager (15 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Alex Long Dunkes Bock Dunkels Bock Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd Danzey Nickel Nickelfest Marzen Salt City Homebrewers [KS]
3rd Trey Lovelace Dunkels Bock Dunkels Bock Carolina Brewmasters
HM Chad Medford Oktoberfest Marzen Red Earth Brewers

Table 7: Amber Bitter European Beer (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Rich Carroll A Night In Vienna Vienna Lager Stoney Creek Homebrewers
2nd Ben Sookying Altered Happiness Altbier The Bru Club
3rd Kendall Carpenter Altbier Altbier Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]

Table 8: Dark European Lager (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mac Butcher Arnie Schwarzenlager Schwarzbier Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd Darren Vaughn Munchen Dunkel V1.1 Munich Dunkel Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
3rd Jeff Pursley Dunkel Munich Dunkel Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]

Table 9: Strong European Beer (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mike Emrick Geri’s Baltic Porter Baltic Porter
2nd Mac Butcher Doppel Trouble Doppelbock Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
3rd Ed Moore Miss Kitty Baltic Porter Baltic Porter Foam On The Range

Table 10: German Wheat Beer (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Matthew Berkey Forty Eighters’ Weissbier Weissbier Kansas City Bier Meisters
2nd Tom Roan Baked Goods Weizenbock Prairie Homebrewing Companions
3rd Jay Highfill Alexanderwhol the Weiz Weizenbock Kansas City Biermeisters

Table 11: British Bitter and Pale Commonwealth (16 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st John Mintmire Esb-3 Strong Bitter Stillwater Brewers’ League
2nd Fritz Schanz Stearman’s Australian Sparkling Ale Australian Sparkling Ale Denton County Homebrewers Guild
3rd Gary Elliott Chevallier Esb Strong Bitter Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
HM Michael Florez Just An Every Day Brit Ordinary Bitter Cincinnati Malt Infusers

Table 13: Brown British Beer (18 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Peter Polczynski Yellow Bread Dog Sammy Dark Mild Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd Michael Florez London Calling English Porter Cincinnati Malt Infusers
3rd David Thompson Shoulda Been A Porter English Brown Ale Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]

Table 14: Scottish and Irish Ale (21 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Francisco Talley Scottish Kilt Scottish Export Southern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU)
2nd Scott Kurtz Galloway’s B*st*rd Irish Stout St. Louis Brews/STL Brewminati
3rd Michael Florez Scottish Terrier Scottish Light Cincinnati Malt Infusers

Table 16: Dark British Beer (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Darren Vaughn Oatmeal Stout Oatmeal Stout Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd Taylor Seales Wedding Stout Tropical Stout Stillwater Brewers’ League
3rd Ryan Friedl Black Vale Foreign Extra Stout Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]

Table 17: Strong British Ale (12 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Sean McCanne Old Ale Old Ale Red Earth Brewers
2nd Darren Vaughn Burton Ale Burton Ale Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
3rd Mike & Stephanie Butler Barley Legal English Barleywine Kansas City Bier Meisters

Table 18: Pale American Ale (16 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Phil Cammarano Peaches & Padre American Pale Ale
2nd Brandon Jones Wheat Err… I Mean Blonde Ale Blonde Ale Red Earth Brewers
3rd Rich Carroll Ol Wagoneer American Pale Ale Stoney Creek Homebrewers

Table 19: Amber and Brown American Beer (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st John Coleman Brown Frown American Brown Ale
2nd Jon Shaw Sceaga Brown American Brown Ale
3rd Jeff Muse Fallback American Amber Ale St. Louis Brews

Table 20: American Porter and Stout (20 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Eric Martin Eight Sixty Six Imperial Stout Kansas City Bier Meisters
2nd Tom Roan Night ‘pout Stout American Stout Prairie Homebrewing Companions
3rd Joe Sparkman Imperial Stout Imperial Stout

Table 21: IPA (33 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bjørn Erik Enki Gjesdal Stubbjørn Specialty IPA
2nd Andrew Friling Cloudy Calico New England IPA Johnson County Brewing Society
3rd Steve Schember Careful With That Axe , Eugene American IPA Boston Wort Processors

Table 22: Strong American Ale (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Matthew Herrold Good Boy Jackson American Barleywine Cane island Alers
2nd Sean McCanne American Strong Ale American Strong Ale Red Earth Brewers
3rd Dyon Harper Dumpster Fire American Strong Ale Kansas City Bier Meisters
HM Brandon Jones Old Dog American Barleywine Red Earth Brewers

Table 23: European Sour (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Peter Polczynski Auld Sourpussy Oud Bruin Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd Doug Schmidt Brett the Beliner Ride #5 Berliner Weisse Boston Worts
3rd Jason Chang Barnyard Funk Flanders Red Ale

Table 24: Belgian Ale (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Tom Roan Pixie Dust Witbier Prairie Homebrewing Companions
2nd Michael Carver Cumulus Witbier Cowford Ale Sharing Klub (CASK)
3rd Jeff Muse Slow Witted Witbier St. Louis Brews

Table 25: Strong Belgian Ale (17 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Fritz Schanz Stearman’s Belgian Blond Ale Belgian Blond Ale Denton County Homebrewers Guild
2nd Fritz Schanz Stearman’s Belgian Golden Strong Ale Belgian Golden Strong Ale Denton County Homebrewers Guild
3rd Nathan Williams Spring Saison Saison Boston Wort Processors

Table 26: Trappist Ale (23 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Steve Mueller Belgian Quad Belgian Dark Strong Ale Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd Fritz Schanz Stearman’s Belgian Tripel Belgian Tripel Denton County Homebrewers Guild
3rd Francisco Talley Belgian Quad Belgian Dark Strong Ale Southern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU)

Table 27: Historical Beer (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mike Emrick Geri’s Lager Pre-Prohibition Lager
2nd Gary Black Gratzer Piwo Grodziskie Jefferson County Home Brewers
3rd Eric Martin Gose Gose Kansas City Bier Meisters

Table 28: American Wild Ale (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Chris Proulx Triple Berry Sour Wild Specialty Beer
2nd Jason Chang Farm-To-Funk Mixed Fermentation Sour Beer
3rd Jeff Landers What Happened To My Lager? Mixed Fermentation Sour Beer Urban Knaves of Grain

Table 29: Fruit Beer (19 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mike & Stephanie Butler Dubbel The Cherry Fruit Beer Kansas City Bier Meisters
2nd Mike Barta Watermelon Gose Fruit Beer Kansas City Bier Meisters
3rd John Coleman Razzsherri Courter Fruit Beer

Table 30: Spiced Beer (26 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Stuart Maples Imperial Christmas Stout Winter Seasonal Beer Cap and Hare Homebrew Club
2nd Matthew McIntosh Serrano Chili Pale Ale Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd David Hitz Ginger Orange Saison Chardonnay/oak Aged Spice, Herb, or Vegetable Beer Homebrewers Local 402

Table 31: Alternative Fermentables and Specialty (14 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Tom Roan Red Ninja Experimental Beer Prairie Homebrewing Companions
2nd Jereme Grissom Sugar Creek Malt Showcase Mixed-Style Beer Circle City Zymurgy
3rd Mike & Stephanie Butler Rye-Zen-Bock Alternative Grain Beer Kansas City Bier Meisters

Table 32: Smoked and Wood Beer (18 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Ken Morris Balconies Sweet Bb Stout Specialty Wood-Aged Beer Red Earth Brewers
2nd Joe Sparkman Rye Whiskey Barrel Aged Imperial Stout Specialty Wood-Aged Beer
3rd Tyson Shroyer This Is Rye We Can’t Have Nice Things Specialty Wood-Aged Beer Association of Bloomington-Normal Brewers

Table 40: Cider (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Brandon Jones Just Cider New World Cider Red Earth Brewers
2nd David Johnson Apple Pie Cider Cider with Herbs/Spices Red Earth Brewers
3rd Brandon Jones Cider With Mixed Berries Cider with Other Fruit Red Earth Brewers

Table 41: Traditional and Spiced Mead (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Burt Renard Blind Date Fruit and Spice Mead Red Earth Brewers
2nd Jeremy Goehring Jiggly Puff And Stuff Sweet Mead Lincoln Lagers
3rd Mac Butcher Chile Today Spice, Herb, or Vegetable Mead Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]

Table 42: Fruit Mead (13 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mac Butcher I Like Beer! Oops, This Is A Mead…I Like Mead Stone Fruit Mead Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM) [OK]
2nd Kevin Wagner Mango Blast Stone Fruit Mead Kansas City Bier Meisters
3rd Burt Renard New Fig Newton Melomel Red Earth Brewers

Table 43: Specialty Mead (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Burt Renard Raisin’ Cane Experimental Mead Red Earth Brewers
2nd Daryl Beck Oaked Blood Orange Experimental Mead
3rd Mike & Stephanie Butler Something To Braggot About Braggot Kansas City Bier Meisters